Paris’te Ortaçağ Ruhu – Provins Turu

Provins, o ihtişamlı geçmişini bugün de olduğu gibi yansıtmaya devam eden büyüleyici bir orta çağ kentidir. 50’den fazla tarihi binaya sahip olan kent UNESCO Dünya mirası listesinde yer almıştır. Başlıca yapıları, ortaçağ kalelerinin olmazsa olmazı sağlam surlarını keşfedeceğiniz yukarı şehirde bulunmaktadır. Aşağı şehirde ise pek çok kilise sizleri beklemektedir. Şehrin tarihi ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için, Provins Müzesi ve Provinois’yı ziyaret etmeyi unutmayın!

Tarihi yapılarının restorasyonuna paralel olarak Provins’in kültürel değeri, düzenlediği ortaçağ festivalleri ile de ölçülmektedir ki bu festivallerde dönemin kıyafetleri, at ve şahinler ile yapılan gösteriler ile kendinizi tam bir ortaçağ atmosferinde bulacaksınız.

Bu tarz organizasyonlar ile Provins her yıl yaklaşık 200 000 ziyaretçi ağırlamaktadır.

Paris’te Ortaçağ Ruhu – Provins Turu

Provins Pazarları

Provins deninnce ilk akla gelen belki de Anadolu’daki kervansaray benzeri bir yapılanma ile Avrupa’nın dört bir yanından ürünlerini satmaya gelen satıcıların burada kurdukları pazarlardır. Tıpkı Selçuklu ve hatta öncesindeki Asur Ticareti Kolonileri Dönemindeki gibi, Provins, Kral I. Thibaud’nun yaptırdığı sağlam şehir duvarları satıcılara can ve mal güvenliği sağlamaktaydı ki bu da daha çok satıcının gelip daha çok ticari faaliyette bulunması ve vergi vermesi anlamına gelmekteydi. Hatta zamanında Provins XII. yüzyılda o kadar ün yapmıştır ki bu pazarlar, dört bir yandan gelip bu ürünleri satın almak isteyenlerin yarattığı insan seli ile dolup taşmaktaymış. Hâl böyle olunca şehir büyüyüp kendi ayakları üzerinde durmayı ve kendi parasını basacak güce erişmeyi başarmıştır.

Tticaretin böylesine gelişmesi bölgedeki el işçiliğinin de ilerlemesini sağlamıştır öyle ki “drap de Provinois” denen ve kalitesiyle ünlü Provins çarşafları, zamanında oldukça talep gören bir mal olmuştur.

XIII. yüzyılda şehrin nüfusu 10 000 kişiye ulaşmıştır ki o yıllarda bu oldukça hatırı sayılır bir rakamdı. Ama tabi geçmişten günümüze her medeniyetin başına gelenler, buranın da başına gelmiş ve çıkan savaşlar ve ticari faaliyetlerin azalması gibi sebeplerden dolayı şehir gücünü yitirmiş ve bir çöküş yaşamıştır.

Bir gün​ Paris’i gezecek olursanız, Provins’in vazgeçilmez bir durak noktası olduğunu aklınızdan çıkarmayın!