Chateau de Pierrefonds

Orta çağ ve 19. yüzyıl’ı aynı anda tadabileceğiniz bir kale!

Orta çağdan kalma bir asma köprü, romantizm ve gotik mimarinin etkilerini taşıyan iç dekorasyon ve resimler gibi daha pek çok şey sizleri bekliyor.

Chateau de Pierrefonds aynı zamanda uyuyan güzel olarak da tabir edilir. Söylenene göre Walt Disney, o ünlü çizgi filmlerini bu kaleden esinlenerek yapmıştır. Kuleleri, çatıları, surları ve korunaklı kalın duvarları ile sağlam orta çağ kalelerinin müthiş bir örneği olan Chateau de Pierrefonds, uyuyan güzel lakabını hak etmiş gibi görünüyor.

14. yüzyılda Orléans Dükü tarafından inşa ettirilen kale, uzun yıllar ayakta kalsa da 17. yüzyılda yıkılmış ve III. Napoleon buraya ilgi duyduğunda ise aslında geriye pek fazla bir şey kalmamıştı. Kalenin yeniden ayağa kaldırılması için III. Napoleon, mimarı olan Eugene Viollet le duc’e 19. yüzyılda emir vermiş ve o da tüm yaratıcılığını konuşturup binayı yeniden tasarlamış, iç mobilyalarını yenilenmiştir. Bu tarihten sonra kale, III. Napoleon’un imparator konutu olarak kullanılmıştır.

Bugün gerçek bir peri masalı olan mimarisi ile biz yetişkinlerin olduğu kadar çocukların da oldukça hoşuna giden önemli bir turizm merkezi olmuştur.

İç avluda Viollet le duc’ün hayal gücünden çıkan heykellere göz atmayı sakın unutmayın!

Timsah şeklinde su gideri.

Viollet zamanının ilginç karakterlerinden birisidir. Ona yapıyı restore etmesi söylendiğinde o kendi imzasını atmadan bu işi yapmaz. Orta çağ mimarisinden etkilenerek yaptığı, binanın orijinalinde olmayan timsah şeklinde su giderleri, yeni oda tasarımları gibi farklı tasarımları binaya ekler.

Park ve Göl

Biraz tırmanıştan sonra varacağınız kalenin etrafını saran parkı geçmek, kaleye giriş yapmanın tek yoludur ama aynı zamanda kaleyi dışardan gözlemlemek için de en güzel noktadır. Ayrıca parkın hemen karşısında yer alan gölün çevresi de keyifli bir yürüyüş ve gezinti yapmak için oldukça uygundur ki oradan da kalenin harika fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Ayrıca Paris’e çok uzak olmayan Oise’da bulunan Chateau de Pierrefonds’u ziyarete gitmişken Auvers-sur-Oise’a da uğramayı sakın unutmayın!

Auvers-sur-Oise ile ilgili yazımız için: https://www.parisgezgini.com.tr/auvers-sur-oise/ adresine tıklayın.