Porquerolles Adası

 

Hyères Körfezi’nde bulunan 3 adanın en büyüğü olan Porquerolles Adası’nda, cennetin ön izlemesini görmeye hazır mısınız?

7 km genişliğinde, 3 km uzunluğunda olan ada, Hyrès’in 3 adasından en büyüğü ve en çok nüfusa sahip olanıdır.

 

Cap Corse ile aynı paralelde bulunan Porquerolles yine benzer iklim özelliklerine sahiptir: yılın neredeyse 300 günü güneşli, oldukça yumuşak geçen kışlar (çok nadiren 0’ın altında seyreder) ve deniz rüzgarları ile hafif hafif serinleyen sıcacık yaz günleri…

 

Şarap Dünyasında İsim Yapmış Bağlar

Porquerolles köyü 1820’lerde, deniz feneri 1837’de ve kilisesi de 1850 de kurulmuş ve inşa edilmiştir. Sonraki yıllar boyunca, elden ele geçmiş, pek çok sahibi olmuştur ama son olarak 1912 yılında M. Fournier tarafından satın alınmış ve karısına evlilik hediyesi olarak verilmiştir.

Tarım çalışmaları ise köyün 200 hektarlık üzüm bağlarında yapılmakta ve kalitesi ile bilinen “Côtes de Provence Şarapları” arasına adını yazdıran şaraplar burada üretilmektedir.

Bugün Porquerolles’ün 3 büyük üzüm bağı, şöhretini hiçbir zaman kaybetmeyecek yüksek kaliteli şaraplar üretmektedir. Kurulan “Porquerolles Milli Botanik Koruma Derneği” ile de adanın kültürel mirası olan bu tarım etkinliğinin koruması sağlanmaktadır.

Bakir Bir Doğa

5’te 4’ü 1971 yılında devlet tarafından satın alınan ada’da, adanın doğal ve kültürel güzelliğine veya huzuruna zarar verebilecek her türlü aktivite yasaktır ve buna yönelik önlemler alınmıştır. Şehrin güzelliğine güzellik katan, doğa ile müthiş bir uyum içinde olan mimari tarzları ile Porquerolles evleri de en az adanın doğası kadar önemlidir. 2012’den beri koruma altına alınan adada, bitki çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapılmakta ve adanın sahip olduğu Akdeniz kültürünün devamlılığını sağlamaya yönelik faaliyetler düzenlenmektedir.

 

Büyüleyici Bir Köy

Limana vardığınız andan itibaren adanın büyüsüne kapılıp gideceksiniz: kıyıya demirlemiş gemilerin arkasında kalan yerleşim alanı ve etrafını süsleyen müthiş bir doğa sizleri bekliyor olacak.

Limanı geçtikten sonra bir bisiklet kiralayarak ya da yürüyerek ortasında güzel kilisesi ve meydanı ile köye varacaksınız. Teraslara kurulmuş cafe ve restoranlarda dinlenirken manzarayı izleme fırsatı bulabilirsiniz.

 

Eşi Benzeri Olmayan Manzaralar

Adayı keşfe çıkmak isterseniz sizi bir sürü parkur arasında yapacağınız seçimler ve her birinde adanın ayrı güzellikleri bekliyor olacak.

Kuzeyde incecik kumları ile üç müthiş plaj, hafif eğimli kıyılar ve berrak bir deniz bulacaksınız.

Güneyde ise suya dökülen uçurumlar, tepeler, boğazlar ve daha pek çok coğrafi unsuru el değmemiş bir doğanın içinde göreceksiniz. Ayrıca 360 derecelik ada ve deniz manzarası sunan güneydeki uçurumlardan birindee müthiş fotoğraflar çekebilirsiniz!

Köyün içlerine ilerledikçe ise üzüm bağlarının oluşturduğu mozaikler, zeytin ağaçları,  turunçgillerden limon ve portakal gibi meyve ağaçlarının arasında gezinme şansını yakalayacaksınız. Okaliptüs ve çamlarla çevrili yürüyüş ve bisiklet yollarında kah gölgede dinlenip kah hareket ederek, deniz manzarası eşliğinde oldukça güzel vakit geçireceksiniz.