Paris Porte Dorée Tropik Akvaryumu ismini içinde bulunduğu Le Palais de la Porte Dorée (Altın Kapılı Saray) binasından almaktadır. Bu bina sıradışı bir art deco mimari örneği olmasının yanı sıra tarihi bir yapı olarak da değerlendirilir.

Paris 12. Bölgede yer alan Porte Dorée Tropik Akvaryumu, 1931 yılında gerçekleştirilen uluslararası koloni sergisi için yaptırılmıştır ve yapıldığı günden beri 300 farklı türden 5000 hayvanın sergilendiği akvaryuma ev sahipliği yapmaktadır.

Müzenin zemin katında yer almakta olan tropik akvaryum, su miktarı 100 ile 37 000 litre arasında değişen 80 adet havuzdan meydana gelmektedir. Bu havuzlar; balıkların türlerine, morfolojik özelliklerine ve ait oldukları bölgelere göre farklı temalara ayrılmışlardır.

Yırtıcı balıklardan elektrikli olanlara, Asya sularından Afrika faunalarına ve Güney Amerika’nın timsah yuvalarından, köpek balıkları ve piranalarına kadar birbirlerinden çok farklı deniz canlısını bu akvaryumda görmek mümkündür! Ailenizle keyifli vakit geçirebileceğiniz ve biyolojik çeşitliliğin sınırlarını görebileceğiniz Porte Dorée Tropik Akvaryumu, Paris’i ziyaret eden yabancı turistlerin de oldukça ilgisini çekmektedir. Ayrıca bunun dışında, akvaryumun yer aldığı Palais de la Porte Dorée binasında bulunan “göç tarihi müzesi” de ziyaretçilerini ve meraklılarını beklemektedir.

Akvaryumun en gözde canlıları ise 2014 yılının başından beri akvaryumda bulunan, iki genç albino timsahıdır. Türlerinin çok nadir örnekleri olması dolayısıyla akvaryumda yer alan diğer canlılara göre ayrı bir önem taşımaktadırlar. Onları bu kadar nadir kılan şey ise; bir canlının albino olması için her iki ebeveynin de genlerinde albinizme sebep olan genleri barındırması zorunluğudur.

Akvaryum’un resmi sitesine şu adresten ulaşabilirsiniz: http://www.aquarium-tropical.fr/

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir