Image associée

Rouffignac Mağarası – Tren Yolu

Rouffignac Mağarası; içerisinde barındırdığı yüzlerce gravür ve çizim ile “Üst Paleolitik” olarak adlandırılan, buzul çağının yaşandığı devirlerden olan ve mağara ressamlığının en iyi örneklerini gördüğümüz bu dönemi tarif edebilecek dünyadaki nadir yerlerden bir tanesidir. Ayrıca “Yüz Mamutlu Mağara” olarak halk arasında isim yapan bu mağaranın diğer ilginç yanı, isminden de anlaşılacağı gibi içerisinde mamut çizimlerinin bulunmasıdır.

8 km’den uzun olan mağarayı keşfetmenin keyifli ve pratik bir yolu olsaydı keşke… Diye düşünüyorsanız işte tam da bu noktada mağarayı boylu boyunca dolaşan elektrikli trenler sadece çocukların değil yetişkinlerin de oldukça hoşuna gidiyor. Şunu da aklınızdan çıkarmayın: kendinizi bir anda, karanlık ve derin bir mağaranın içinde bulacaksınız!

Rouffignac Mağarası Duvar Resimleri

Résultat de recherche d'images pour "grotte de rouffignac"

250’den fazla duvar resminin bulunduğu mağarada, tahmin edin bakalım kaç tanesi mamut resmi? Tamı tamına158 tanesi! Tarih öncesi çizimler söz konusu olunca mamut çizimlerini bulmanın çok da kolay olduğu söylenemez. Buna karşın dünyanın pek çok noktasındaki tarih öncesi çizimler barındıran mağaralarda daha çok bizon resmi görmeye alışığızdır. Aynı şekilde dağ keçilerini de. Muhtemelen Rouffignac Mağarası, zamanında Batı Avrupa’da yaşamış tüm mamutların birer resmine ev sahipliği yapıyordur. Sanki tarih öncesinden bir fotoğraf albümü gibi!

İlginç olan şey ise: bunca mamut resmine rağmen, bu bulunan mamut kemiği sayısı o kadar azdır ki, sanki tüm bu mamutlar başka bir yere göçüp orada hayatlarını yitirmişler gibi.

Elektrikli tren ile yapacağımız gezimize dönecek olursak; mağaranın farklı noktalarında duraklayıp, trenden inmenize ve mağaranın tadını daha çok çıkarmanıza da olanak sağlamaktadır. Mağaranın her bir noktası birbirinden ilginç ve güzel olsa da kaçırılmaması gereken bir nokta var ki üzerinde 65 hayvan figürünü bir arada göreceksiniz! “Grand  Plafond” yani büyük tavan anlamına gelen bu ünlü tavana bakıp tarih öncesi resim sanatına oldukça iyi bir giriş yapmış olacaksınız. Bu 65 hayvan figürü içerisinde yine mamutlar yer alırken bunun yanı sıra; bizon ve dağ keçileri de bulunmaktadır. Tarih öncesi duvar resimlerinde yine görmeye pek alışık olmadığımız bir diğer hayvan olan “gergedan” çizimini yine grand plafond’da görme şansına erişeceksiniz.

Résultat de recherche d'images pour "grotte de rouffignac"

Gergedan Çizimleri.

Rouffignac Mağarası’nın bir diğer önemli nokta ise 10 adet mamutun yan yana çizildiği bir şerit olan “10 Mamutlu Friz” olarak adlandırılan kısımdır. Ayrıca mağaranın içindeki mamut gravürleri de dünyanın en iyi mamut temsillerindendir.

Résultat de recherche d'images pour "grotte de rouffignac 10 mammouth"

10 Mamutlu Friz.

Duvarlarda Tırnak İzleri!

Rouffignac’ın duvarlarında bulunan ayı pençesi izleri ise mağaranın bir başka merak uyandıran özelliğidir. Açıkça görülüyor ki bu mağara, bir dönem ayıların kış uykusuna yattıkları yer olmuş ve kış uykusundan uyanır uyanmaz da boş olan midelerini doldurmak için çıkacakları ava hazırlık olarak pençelerini keskinleştirmek amacı ile de mağaranın duvarlarını kullanmışlar.

Tarih, sanat ve biraz da macera dolu bir mağara gezisine hazırsanız durmayın, Vezer Vadisi ve içindeki diğer tarih öncesi mağaraya çok yakın bir pozisyonda bulunan Roufignac’ı bizimle gezin!