İnsan ve şarabın iki bin yıllık tarihi ile, Saint-Emilion kasabasında tanışın!

Bağcılık ve şarapçılığın çağlar boyunca hiç değişmeden, günümüze kadar gelip hâlâ da devam ettiğini kendi gözlerinizle görün.Kaliteli şarabın tadına bakın.

Orta Çağ’ın Saint-Emilion’u

Büyüleyici bir orta çağ köyü olan Saint-Emilion, Bordeaux’nun kalbinde bulunan üzüm bağları ile yüzlerce yıldır,tüm dünyaya adından söz ettirmektedir. Üzüm bağlarının korunmasına büyük önem vermektedir.Şaraplarının kalitesi ve mimari unsurlarının göz alıcılığı ile Saint-Emilion,  türünün tek örneğidir diyebiliriz.

Anlatılagelen efsaneye göre, Emilion isminde bir keşiş, o zamanki adı Ascumbas olan Saint Emilion’a gelip, burada bulunan dev kalker kayayı oyarak içerisinde yaşayıp ve ibadetini gerçekleştirebileceği bir manastır oymuştur.

Saint-Emilion

9 ile 19. yüzyıllar arasında insan ve doğanın ortak yapımı sayılabilecek olan, bu işlemesi kolay kalker kaya tabakaları oyulmuş ve uzunluğu 200 km’ye varan yeraltı şehirleri ve çeşitli yaşam alanları kurulmuştur. Bordeaux halkının barınma ihtiyacını karşılamasının yanı sıra kalker, üzüm bağları için de uygun toprak yapısını oluşturmaktadır. Bu sayede dünyanın en güzel şarapları burada üretilmektedir.

Ayrıca bu dünya harikası coğrafya, 1999 yılında dünyada ilk defa, Unesco Dünya Mirası listesine giren üzüm bağları olmaya layık görülmüştür.

Saint-Emilion ve Şarap

Saint-Emilion’u şarap konusunda bu denli öne çıkaran şey sadece halkın üzüm ve şarap bilgisi değil aynı zamanda sahip olduğu farklı çeşitlerdeki toprak yapılarıdır. Kalker, killi kalker, çakıllı ve kumlu kalker gibi farklı yapılarda toprak tiplerini bu bölgede görmek mümkündür. Bunun yanı sıra bölgenin iklimi ise üzüm yetiştirmek için birebirdir.

Son olarak, Sain-Emilion’u ziyaret etmek isteyecekler için şunu hatırlatmakta fayda var: “Saint-Emilion şarabı” doğru bir tabir değildir çünkü burada birden çok şarap çeşidini bulmak mümkündür.Bu özelliğinden dolayı da zaten dünya üzerindeki şarap tadım turizminin en büyük destinasyonudur.

Her yıl, dünyanın dört bir yanından gelen şarap meraklılarının, her damak tadı ve zevke uygun şarabı bulabildiği yerdir.Adeta şarap ve bağcılığın başkenti konumunda olan Saint-Emilion’u Paris Gezgini ayrıcalığı ile gezmenin tadını çıkarmak için bizimle iletişime geçin.

Paris’e ulaşmak ve transferlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler