Alpes-Maritimes’in mucizelerinden bir tanesi olan Saint-Paul-de-Vence, yıllar yılar boyunca kalın duvarlarının ardına gizlenip güzelliğini insanlardan saklamış olsa da bugün artık öyle cömert davranıyor ki, bu güzelliği keşfetmek için dünyanın her yanından insanlar buraya akın ediyor.

Saint-Paul-de-Vence’i ziyaret etmek için bahaneye mi ihtiyacınız var? Aşağıya doğru okumaya devam edin öyleyse:

Saint-Paul-de-Vence’in Tarihi ve Kültürel Mirası

Saint Pal de VenceBinlerce yıllık kültürel varlıklarla donatılmış olan Saint-Paul-de-Vence’in her bir taşı, her bir caddesi yahut sokağı tarihten bir iz, bir hikâye belki de bir sır aktarıyor. Askeri mimarinin en güzel örneklerini görebileceğiniz bu yerleşim yerinde 16. yüzyılda 1. François’nın sağlamlaştırdığı bir tepe üzerine kurulmuş ortaçağdan kalma kale de bulunmakta. Eski hisarın geriye kalan tek kulesi bugün ilginçtir ama bugün belediye ofisi olarak kullanılıyor.

Tüm bunların yanı sıra dini bir mirasa da sahip olan Saint-Paul-de-Vence, sahip olduığu muhteşem şapelin içerisinde “Roma Katakombu”ndan getirilen rölikleri saklamaktadır.

Şehrin tarihi kimliğine daha yakından bakmak için Yerel Tarih Müzesi(Musée d’Histoire Locale)’ni gezmeye ne dersiniz? Burada Grevin Müzesi’nin atölyelerinde balmumu ile yapılmış, Saint-Paul-de-Vence’in ünlü simaları ve olaylarını bulacaksınız.

Güney’de Yaşamanın verdiği Keyif

Hep söylediğimiz gibi, bir şehri tanımanın en iyi yolu sokaklarında yürümek, en yüksek noktasına çıkmak, bir yudum kahvesini içmektir…

Saint-Paul-de-Vence’in çeşmelerle donatılmış sokakları, güneyin sıcak günlerinde ruhunuza bir serinlik katacaktır.

Şehir surlarının kıyılarında yapacağınız bir gezinin ardından bu tatlı yorgunluğunuzu gidermek için bir kadeh bölgesel şarabı, serin ve gölge bir teras üzerinde içmek istemez miydiniz?

Ardından eski zamanlarda insanların çamaşırlarını yıkamak için geldikleri, eski çamaşırhane sayılabilecek Grande Fontaine’e doğru gezintimize devem edelim. Sonra Kilise Meydanı olarak adlandırılan meydanda Chapelle des Pénitents Blancs isimli tarihi kiliseyi gezer, bir fotoğrafını çekeriz.

Sanatçıların İlham Kaynağı Saint-Paul-de-Vence

20. yüzyılın neredeyse bütün sanatçılarını etkilemeyi başarmış olan Saint-Paul-de-Vence’ten “Matisse, Chagall, Picasso, Braque” gibi kendi dönemlerinde de oldukça tanınan ve günümüze kadar ulaşmış olan ünleri giderek büyüyen ressamlar gelip geçmiştir. Bunların içinden Chagall, ömrünün son 20 yılını burada geçirmiş ve bugün mezarı yine Saint Paul’de bulunmaktadır.

Colombe d’Or adlı tarihi hana bir göz atmayı sakın ama sakın unutmayın! Çünkü burası yıllar içinde gelip geçen ressamların çizdikleri resimleri zaman zaman bıraktıkları bir mekandır ve bugün o resimler yine burada sergilenmektedir. Ardından Grande caddesinde sanat arayışına devam ederseniz tasarım dükkanları ve sanat galerileri arasında kaybolursunuz, baştan uyaralım…