Saint Tropez

Sadece 4900 nüfuslu, Cote d’Azur’ün bu küçük şehri Saint Tropez’i keşfetmeye hazır mısınız?

Küçük dediğimize bakmayın, dünyanın en çok bilinen şehirlerinin bir tanesinden söz ediyoruz. Ünlüler ve dünyanın en zenginlerinin sık sık ziyaret ettikleri bu küçük yerleşim yerini bu kadar ünlü yapan nedir peki? Gelin hep birlikte buna bakalım.

Büyülü dar sokakları, dillere destan plajları, dünyanın en güzel yatlarının demirlediği ve lüksün sınırlarının zorlandığı muhteşem limanı… Bunlar sadece ilk akla gelenler.

Guy de Maupassant ve Paul Signac’tan beridir pek çok yazar, aynı zamanda ressam ve sinemacı buradan en az bir kez geçmiştir. Ünlü ressam Matisse “luxe, calme et volupté” adlı o meşhur resmini burada çizmiştir; François Sagan, Ernest Hemingway, Coco Chanel ve pek çok ünlü gibi Picasso da burada bir süre yaşamıştır. Bunca sanatçının yaşadığı, ziyaret ettiği bir yer elbette ki bugün o ruhunu kaybetmiş olamaz. Şehrin şirin ve dar sokaklarında gezerken pek çok resim ve sanat galerisine, sergisine rastlarsanız şaşırmayın.

Ayrıca, Saint Tropez’in tarihini ve ünlülerle arasındaki ilişkiyi anlatan birçok müzeyi gezmeniz de mümkündür. Bunlardan ilk akla gelen; Matisse, Braque, Bonnard gibi ressamların eserlerini bir araya getiren Annonciade müzesidir.

Sanat, su sporları ve alış veriş meraklısı mısınız, ya da biraz tembellik ve aylaklık hoşunuza mı gidiyor? O halde ne duruyorsunuz Saint Tropez’e gelin!

Saint Tropez’de Neler Göreceğim?

16. yüzyıldan kalma bir kale ve şehrin tarihini anlatan müzesi size “hoş geldiniz” demek için bekliyor olacak. Bu kalenin yüzlerce yıl boyunca denizden gelen akınlara karşı verdiği mücadeleyi hayal etmek ise sizin elinizde…

Lices meydanı ya da sanat meydanı gibi meydanlarda “petank” adlı bir Akdeniz oyununu keşfetmek istemez misiniz? İrili ufaklı bilyelerle toprak zeminde oynanan bu oyun, sohbet ve diyaloğa dayalı, sosyal bir oyun olmasından ötürü yeni insanlarla tanışmak ve hoş vakit geçirmek için idealdir.

Saint Tropez

Ayrıca meraklısı için “kelebekler evi”, koleksiyonunda bulunan yaklaşık  26 bin kelebek ile keşfedilmeyi bekliyor.

Saint Tropez’de Neler Yapacağım?

Eski limanda, plajlar boyunca ve lüks mağazaların olduğu caddelerde gezintiye çıkabilirsiniz. Buralarda bir ünlüye denk gelme ihtimaliniz çok yüksek.

Eğer Eylül sonunda Saint Tropez’e gelmiş iseniz, her çeşit yelkenliyi görebileceğiniz ve hafızalarınızdan silinmeyecek olan mükemmel bir yelkenli yarışmasını izleyebilirsiniz.

Eğer yürüyüş yapmayı seviyorsanız “chemin du littoral” caddesinde bir gezintiye çıkmanızı şiddetle öneririz. Bu yolun sonu sizi ünlü Tahiti plajına götürecektir.