SAINTE CHAPELLE (Kutsal Şapel)

Fiat Lux – QUE LA LUMIÈRE SOIT!

SAINTE CHAPELLE Paris’te tarihi ve bir o kadar da ihtişamlı yapılar görmek çok zor değildir.Eğer bir gün Sainte Chapelle’i ziyaret etmeyi düşünürseniz, buraya yapacağınız gezinin başlığı da olsa olsa şu olurdu: Latince söylersek “Fiat Lux” ya da Fransızcası “Que La Lumière Soit” yani “Işık Olsun”…

L’île de la cité’de yer alan Sainte Chapelle gotik mimarinin en güzel örneklerinden bir tanesidir.Maalesef Adalet Sarayı’nın ardında saklı durmaktadır.

SAINTE CHAPELLE (Kutsal Şapel)

Eşi benzeri bulunmayan bir şaheser olsa da komşusu Notre Dame’ın gölgesinde kalmıştır.Saint Louis’in bu muhteşem yapıyı inşa ettirmekteki temel amacı aslında kutsal emanetleri orada saklamak ve sergilemektir.Bunlar: “İsa’nın dikenli tacı ve çarmıhından bir parça” idi ve öyle ki kuzeni olan Bizans İmparatoru’na büyük paralar ödenerek alınmışlardı. 1248 yılında yapımı tamamlanan bu devasa mabet, Notre Dame ile birlikte orta çağın en görkemli eseri oldu.

Dış duvarlarda binayı sağlamlaştırmak ve tutmak için bir tane bile payanda kullanılmamıştır. Sadece metal bir kemer bu görevi üstlenmiştir ki o da dikkatle incelenmediği sürece neredeyse görmesi imkânsızdır. Kısacası mimari açıdan bakıldığında Sainte Chapelle dönemine göre inanması güç bir teknik ile yapılmıştır.

İçeri giriş yaptığımız alt kat ve 600 m² vitraylarla süslenmiş olan üst kat olmak üzere Sainte Chapelle altlı üstlü iki bölüme ayrılmıştır. 15 metre yüksekliğe sahip bu vitraylar göz kamaştırıcı oldukları gibi neredeyse insanda baş dönmesi yaratmaktadırlar!

Ayrıca Sainte Chapelle’in hala ayakta olması da gerçek bir mucizedir zira tarihinde pek çok yangın (1630, 1777) ve bir sel felaketine maruz kalmıştır. Ne şanstır ki devrimden bile dış cephedeki dekorların tahrip edilmesi gibi ufak zararlarla çıkmayı başarmıştır.
sainte chapelle

Paris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir