Saleya Pazarı

Şehrin ortasında, çiçek ve meyve bahçesi

Eğer ömrünüzde ilk kez Nice’i ziyaret ediyorsanız Saleya caddesinin çiçekli pazarı muhakkak görmeniz gerekenler arasındadır. Ulusal Aşçılık Sanatları Konseyi tarafından Fransa’nın sıra dışı pazarlarından biri olarak gösterilen bu Pazar, 1897 yılında Nice’te hayata gözlerini açtı. Dünyanın ilk büyük çaplı çiçek pazarından söz ediyoruz! Bu çiçek pazarı daha sonra Saint-Augustin’e taşındıysa da yine Saleya’da 30’dan fazla çiçekçi hala en güzel çiçekleri satmaya devam ediyorlar.

 

Saleya; her iki tarafı da alçak binalardan oluşan ev ve cafelerle çevrili bir yaya meydanıdır. Burada ayrıca, dünyanın en güzel barok mimari örneklerinden olan Misericorde Şapel’ini görüyoruz. Eski Nice’in sınırları içinde kalan bu yer, sürekli canlılığını koruyor ve her gün yeniden meyve, sebze ve çiçeklerle dolup taşan pazarıyla sanki bir kutlama içerisinde gibi ziyaretçilerini karşılıyor. Ayrıca pazartesi günleri antik eşyalar başka bir deyişle bit pazarı ile de sizlere farklı bir yüzünü gösteriyor.

Saleya Pazarı, sanırım aksini iddia eden çıkmayacaktır, Nice’in İngiliz Yürüyüş Yolu ile beraber en çok turist çeken yeridir.

 

Hafta içi sabah 6’dan akşam 17:30’a kadar, Pazar öğleden sonraları ve tatil günleri hariç, geleneksel Pazar ve çiçek pazarı kuruluyor. Bu meydanda hareketlilik sabahın çok erken saatlerinde başlıyor ve gece yarılarına kadar da devam ediyor. Günün herhangi bir saatinde  Saleya’da yapacak bir şey yapmak mümkün. Sabah saatlerinde pazarda yürüyüşe çıkıp alışveriş yapabilir ya da satılan ürünlere bakarak gözlerinize bir ziyafet çektirebilirsiniz. Ama buraya kadar gelmişken “caviar d’olive”, “trüf mantarı” ve bölgesel bir yemek olan Socca’nın tadına bakmayı unutmayın! Öğle yemeği saatinde ise açlığınızı bastırmak için etrafınızdaki seçenekler arasında kaybolacaksınız. Restoranlar, pastaneler, pizzacılar, cafeler, barlar…  Öğleden sonra eski Nice’in sokaklarını arşınlayıp saat 18’e doğru tekrar Saleya’ya gelin ve satan pazarını bir keşfe çıkın. Karanlık çöktükten sonra ise hoşunuza giden barı seçmek size kalmış…

 

Paris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler

Une vue aérienne datant de  2006.