SAUMUR ŞATOSU

Val de Loire’ın merkezinde yer alıp, 2000 yılında, “Dünya Kültürel Mirası” olarak tescillenmiş olan Saumur Şatosu, Krallar Vadisi ile Plantagenêts tarihi yolları üzerine kurulmuştur. Ayrıca Loire-Anjou-Touraine milli parkı sınırları içerisinde de yer almaktadır.

Kendinden korunaklı doğal bir ortama inşa edilen şato, eteklerinde yer alan eski şehrin savunmasında etkin rol oynamış ve Fransa Kralları’na tanıklık etme şansı yakalamıştır.

Şato’nun Tarihi

Saint Louis’in yönettiği bir ordu, Plantagenetler’e karşı, Anjou’nun yeniden fethine 1230 yılından itibaren bu sağlam kaleden hareket etmiştir.

XIV. yüzyılın ikinci yarısından sonra ise sahneye Louis çıkmıştır. Anjou’nun ilk dükü ve Kral V. Charles’ın kardeşi olan Louis’nin yönetimi altındaki şato tabiri caizse, altın çağını yaşamıştır ki bu bilgi “Berry dükünün en zengin saatleri” adlı el yazmasında da ölümsüzleştirilmiştir. Bu periyod boyunca Saumur’e yapılan neredeyse tüm çalışmalar, şatonun gerçek bir saraya dönüştürülmesi içindir.

1480’de I. Louis’nin torunu olan, Kral René’nin ölümünden sonra, şato tekrar Fransız Krallığının malı olmuştur. Ama öyle görünüyor ki yaklaşık 100 yıl boyunca kullanılmamıştır.

XVI. yüzyılın başlarında, Philippe Duplessis-Mornay tarafından kale yenilenmiştir. Bu çalışmalarda yüzü şehre dönük kale burçları da eklenmiş ve hendekler genişletilmiştir.

Bunu takip eden yüzyıllar boyunca ise şato çok kez el ve işlev değiştirmiştir. 1745 yılında şehrin valisinin konutu olarak tahsis edilmiş, 1830’da hapishane olmuş ve 1890’da askeri silah deposu olarak kullanılmıştır.

1862’de şato ve aşağısındaki şehir, tarihi yerler olarak tescillenmiş ve 1906’da belediye müzesi yapılmak üzere belediye tarafından satın alınmıştır.

Bugün, zarif ve görkemli Saumur Şatosu, Loire vadisine ve şehre hakim konumunda tahtında oturan bir kral gibi tüm heybetiyle durmaktadır. 2001 yılında çöken bir duvar ile başlayan yenileme çalışmaları yakın bir tarihte bitmiştir ve yenilenmiş kısımları görmek mümkündür.

Görünen o ki bu kültürel mirasın restorasyonunda geleneksel özellikleri olabildiğince korunmuştur.

Yapının oldukça hoş olan manzarası, ziyaretçileri büyülemekte ve Saumur ve Loire panoramasından harika fotoğraflar da çekilmektedir. Kale burçlarının kenarlarına ekilmiş üzümlerin bağbozumu etkinliği için her yıl aileler bölgeye davet edilmekte ve oldukça hoş bir etkinlik gerçekleştirilmektedir.

Şatonun iç kısımları şimdilik kapalı olsa da, manastır kilisesi bir sergi salonuna dönüştürülmüş ve Saumur Şatosu’nun oldukça enteresan seçme eserlerini ziyaretçiler ile buluşturmaktadır.