İnsanların çoğu için Paris; tarihi binaları, güzel caddeleri, gece ve kültür hayatıyla ünlüdür. Ancak, Paris aynı zamanda  Şehrin Kalbindeki Çiçek ve Kuş Pazarı olarak bilinir ekip biçen bir şehirdir. Paris’liler için gerçek bitki severler demek hiç de abartı olmaz. Zaten bu büyük şehrin içinde mümkün olduğunca korunmuş yeşil alanları bunun kanıtıdır. Öte yandan, bitki severler için en favori mekanlardan biri şehrin tam kalbinde yer alır. Ziyaretçilerin genelde Notre Dame Katedrali’ni gezmek için geldikleri, La Cité adasında üzerindeki Lépine Meydanı ve onun çok özel Pazar yerinden bahsediyoruz.

Buradaki Çiçek ve Kuş Pazarı, her ne kadar gerçek kırların yerini tutamasa da, doğaseverlere bir nebze köy havası veren bir ortam sunar. Bir metropolün tam ortasında insan daha ne ister ki? Çeşit çeşit çiçeklerin ve bitkilerin arasında gezebilir, onların kokusunu ciğerlerinize doldurabilir, isterseniz satın alıp evinize götürebilirsiniz. İşinin ehli satıcılar, size bilgi ve tavsiye vermek için her an hazırdırlar.

paris-cicek-ve-kus-pazari

Şehrin Kalbindeki Çiçek ve Kuş Pazarı

1808 yılından beri aynı yerde bulunan bu zarif pazar yeri, beyaz boyalı metal iskeleti olan büyük çadırlardan oluşur. Eskiden Paris merkezinde buna benzer başka pazar yerleri de varmış. Günümüzde ise, Lépine türünün hayatta kalmış son örneğidir. Şehrin başka yerlerine dağılmış çiçek ve bitki satıcılarına rastlamak elbette mümkündür. Ancak, hiç biri burasının romantizmi ile boy ölçüşemez.

Lépine Çarşısı’ndaki çiçekçiler, her gün sabah 08.00’den akşam 19.30’a kadar açıktırlar. Pazar günleri hariç… Çünkü o gün, bütün çarşı kuş pazarına dönüşür. Sadece kuş değil, tüm ilgili aksesuarlar ve yemler de burada satılır. Eğer bir bülbül, sinek kuşu, sülün veya kanarya peşindeyseniz, buraya Pazar günü gelmelisiniz. Tabii, kuşları kafeste değil uçarken görmeyi tercih edenlerdenseniz iş değişir.

Bu çiçek ve kuş pazarının bulunduğu meydan, adını eski ünlü Paris valilerinden olan Louis Lépine’den alır. Zaten meydanın etrafı emniyet müdürlüğü, ticaret mahkemesi gibi birkaç resmi binayla çevrilidir. Seine Nehri’nin ortasında yer alan La Cité metro istasyonundan çıktığınızda, burayı bulmamanız neredeyse imkansız gibidir.

İşin ustaları tarafından sabırla yetiştirilmiş bitkilerin güzelliğini seyretmek, orkidelerin kokularını içinize çekmek ve hangi bitkinin evinize yakışacağını hayal etmek için bile buraya gelmeye değer.

Paris’e ulaşmak ve transfer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir