Senlis Gezisi

Paris’e sadece 40 km uzaklıkta bulunan Senlis, etrafını çevreleyen ormanlara sığınarak sakin kimliğini yıllar boyu korumayı başarmış bir bölgedir. Muhtemelen tarih öncesi çağlardan beri insan yerleşimi bulunan Senlis şehri, ileriye dönük, büyük adımlarını, antik dönem sonu ve ortaçağda atmıştır. Bu dönemlere tanıklık etmiş pek çok obje bu günlere kadar gelmiştir. Özellikle de mükemmel bir şekilde korunmuş, etrafı eski bir şehir ile çevrili, o ünlü gotik katedrali bunların başında gelmektedir.

Senlis Gezisi
Ne Yapmalı, Neleri Görmeli?

Senlis gezisi, her şeyden önce tarihi binaları ile ünlü ve Fransa tarihinin peş peşe gelen tüm evrelerinden izler taşımakta olan bir şehre yapılacak bir gezidir. Sıra dışı tarihi değerleri arasında özellikle 4 m yükseklikteki Gallo-Romain duvarların ardındaki orta çağ ve Rönesans mahalleleri dikkatleri çekmektedir. Ayrıca caddeler boyunca uzanan oteller ve çok iyi şekilde korunmuş dini yapılar da gözünüzden kaçmayacaktır. Görülecek en önemli şey ise elbette, şehrin sembolü olan ve birkaç km öteden çanı görülebilen, Notre Dame Katedralidir ki 12 ile 16. Yüzyıllar arasında inşa edilmiş, oldukça eski ve görkemli bir dini binadır. Bunun dışında şüphesiz; Saint Frambourg Şapeli, Saint Pierre Kilisesi ya da Saint Maurice Manastırı gibi diğer tarihi, dini yapılar da muhakkak görülmesi gerekenler arasında yer alacaktır.

Sensis GezisiOrta çağ şehri aynı zamanda, Capetien Hanedanlığının kurucusu olan ve aynı zamanda 987 yılında Fransa Kralı olarak seçilen Hugues Capet’nin şatosundan geriye kalanları da içerisinde barındırmaktadır.

Surların dışında, Gallo-Romaine dönemden kalıntıları özellikle de arenaları keşfedeceksiniz. Ama bununla birlikte Anglo-Normande evler, kiliseler ve dönemin pek çok taşra yapısını göreceksiniz.

Bölgede bulunan nesneler sayesinde bugün 4 adet müze Senlis’e başka bir anlam katmaktadır. Bu müzeler: sanat ve arkeoloji müzesi, Av müzesi, Sipahi müzesi ve Vermandois otel müzesi

Ayrıca başta da belirttiğimiz gibi Senlis ormanlarla kaplı bir bölgedir ki bunlar Halatte, Ermenoville ve Chantilly ormanlarıdır. Doğa tutkunları için şehrin gürültüsünden, kalabalığından uzaklaşıp, güzel manzaralar yakalamak isteyen ziyaretçiler için ideal bir yer olacağı kesindir. Bunun dışında pek çok yürüyüş yolu da bu doğa harikası yeri keşfetmek için ziyaretçilerin kullanımına sunulmuştur. Ayrıca atlı sporlara ilginiz var ise, Senlis’te bulunan at çiftliklerinde bu deneyimi de yaşamanız mümkündür.

Hatta göletler ve nehirleri ile de Senlis, balık tutkunların ilgisini çekmektedir.