Thot

Thot Gezisi

Montignac’a sadece 5 km mesafede, Eyzies’e doğru giderken karşımıza çıkacak olan Thot, Müzeografik bir alan, tarih öncesi sanat eserlerinin toplandığı büyüleyici bir yer ve Lascaux II’den ayrılamayacak bir gezinin parçasıdır. Thot gezisi, ziyaretçilerine eti ve kemiği ile Cro Magnon insanın birlikte aynı ortamı paylaştığı hayvanları tanıma fırsatını ve yine o insanların yürüttüğü eğitsel aktiviteleri yakından tanıma şansını sunuyor.

Devasa geyikler, sıradışı boyutlarda boynuzları ile dağ keçileri, Przewalski atları ve özellikle de 17. yüzyılda nesli tükenmiş “auroch” adlı sığırları keşfetmek için Thot’a gelin! Şunu da belirmek gerekir ki Thot milli parkında bu sığır cinsi yeniden üretilmeyi başardı!

Bunların dışında ziyaretçiler tarih öncesi duvar resimlerinin tadını da çıkarabilir. Burada da dikkat çeken nokta ise erkek hayvanların siyah, dişilerin kırmızı renkte tasvir edilmiş olması!

Zamanda yolculuk yapmanın mümkün olmadığı bir dönemde, buna en çok yaklaşan yerlerden birisi şüphesiz Thot ve çevresindeki diğer tarih öncesi mağaralardır. Dönemin insanlarının gerçekleştirdikleri eğitsel, oyunsal aktiviteleri, bizon avlama tekniklerini, nasıl ateş yaktıklarını vs. keşfedeceğiniz hem eğlenceli, hem şaşırtıcı hem de öğretici bir gezi olacak!

Pastanın üstündeki çilek olarak da şunu verebiliriz: Monique Peytral tarafından hayata geçirilen müzede Lascaux II’de kopyası yapılmayan bazı öğeler bu müzede sizlere sunulmuş (nef ve kuyu sahnesi).

Tarih öncesi çağlara adım atıp, zamanın derinliklerinde bir gezintiye çıkacağınız Thot gezisini Paris Gezgini farkı ile yaşayın!