4 Şubat 1995’te Tourtoirac Mağarası ’nı keşfeden kaşifler buldukları şeyin henüz farkında olmayarak bir deliğin içinde gözden kaybolurlar. Yine aynı günün gecesinde girdikleri mağaradan çıkamaz ve boğularak ölürler. Jean-Luc Sirieix ve Annie Maire isimli bu mağara kaşiflerinin ölümlerinin üstünden 22 yıl geçmesine rağmen hala her yıl saygı ile anılıyorlar.

Tourtoirac Mağarası ’nın Kısa Bir Tarihi

Yapılan kayıp ihbarlarının ardından başlatılan araştırma çalışmaları neticesinde saatler sonra Jean-Luc Sirieix’yi canlı bir şekilde bulurlar ancak akciğerinde oluşan ödemden dolayı çok fazla dayanamaz ve oracıkta birkaç dakika içinde ölür. Birkaç saat sonra da 47 yaşındaki Annie’nin ölü bedenine ulaşılır.

Sifonlar içinde yorgunluktan bitap düşüp ne yüzeye çıkabilmişler ne de çıkış yolunu geri bulabilmişler…

Keşif Sonrası

Philippe Marchive ve diğer mağara kaşifleri Jeanne ve Annie’nin bitirmeye ömürlerinin yetmediği keşfi tekrar yürütür ve mağaranın topografik haritasını çıkarırlar.

1 Mayıs 2010’da mağara halka açılır. Mağaranın 300 metrelik bir kısmı, ışıklarla aydınlatılmış ve güvenlik önlemleri alınmış bir şekilde ziyarete açılır ve bugün Dordogne Bölgesi’nin en güzel mağaralarından bir tanesidir. Bir kısmı devlet bütçesinden bir kısmı da Bölge’nin cebinden çıkan paralarla finanse edilen bu proje 1.7 milyon euro’ya mal olmuştur.

Müzede Jean-Luc Sirieix’nin Sözleri

Müzeye girdiğinizde mağaranın kaşiflerine duyulan saygıyı göreceksiniz. Jean’ın keşfini anlattığı sözlerini burada okuyabilirsiniz: “Mağaranın göz kamaştıran güzelliği ve bu oyuklar beni öyle büyüledi ki bunun bir rüya olmadığı gerçeğini kabul etmem zor oldu… Bu yeraltı nehri kendi çapında düşünüldüğünde oldukça heybetli, boyutlarına bakıldığında resmi çizilecek kadar güzel, güzelliğine bakılırsa hayranlık uyandırıcı ve aynı zamanda göz kamaştırıcı”.

Güzelliği bir kenara, Tourtoirac Mağarası ’nın keşfindeki bu yürek burkan iki kaşifin hikayesi insanı düşüncelere daldırıyor. Hem hoş vakit geçirmek, hem bu güzellikteki bir mağarayı keşfetmek hem de yakın tarihimizin bu acıklı öyküsünü daha yakından tanımak, gözlerinizle keşfetmek istiyorsanız, sizleri Dordogne Bölgesi’ne, Tourtoirac Mağarası ’nı gezmeye davet ediyoruz.