Saint-Paul-de-Vence

Vence şehri Nice ile sırt sırta vermiş Alpes-Maritimes bölgesinde yer alıp, Cannes şehri,ne 30 km uzaklıkta ve Nice Cote d’Azur Hava Limanı’na da 15 km uzaklıkta bir şehirdir. Yüksek bir tepenin eteklerine kurulmuş olan Vence, bunun yanı sıra sahip olduğu üç nehrin taşıdığı su kaynakları ile yüz yıllardır ziyaretçilerini cezbeden cennetten bir yer gibidir.

16. yüzyılda 1. François’nın emri üzerine 325 metre yükseklikteki şehrin etrafı aşılmaz duvarlarla örülmüştür. Duvarların ardında ise; evleri, kemerleri ve çeşmelerle donatılmış serin sokakları ile tarih ile dolu bir şehir buluyoruz. Tüm bu mimari kalıntıların yanında hala canlılığını koruyan, 500 yıllık bir tarihe tanıklık etmiş bir ihtiyara da selam vermeyi unutmayın. Gölgesinde dinlenip kokusunu içine çekeceğiniz dişbudak ağacından bahsediyorum. Öyle ki bu ağaç yine duvarlar gibi 1. François’nın şehre bir armağanıdır.

1840 yılından sonra dışarıya açıldığı için şehrin kültürel yapısı neredeyse hiç bozulmadan kalabilmiştir.

Sanat Şehri Vence

Nice’in berrak sularını uzaktan izleyen Vence şehri sanatçıların da dikkatinden kaçmamış ve öyle ki pek çok sanatçı Nice’in kalabalığından uzakta, sakinlik ve ilham perileri ile dolu bu büyülü yerde çalışmalarını yürütmüşlerdir. Ondandır ki bugün hala Vence’de sanat galerileri ve atölyelerinin kapıları açık sizleri beklemektedir.

Ahşap boyama, modern sanat, soyut resim, takı tasarımı, ahşap heykel ve mozaik gibi her zevke göre bir şeyler bulacağınız bu atölye ve galerilerden en az birkaç tanesini görmeden dönmeyin!

Vence şehir merkezinden hemen biraz uzakta Fondation Maeght’te Avrupa’nın en önemli modern sanat koleksiyonlarından bir tanesini görmeyi de unutmayın!

Ayrıca 17 yıldır Temmuz ve Ağustos aylarında düzenlenen “Festival des Nuits du Sud (Güney Gecesi Festivali)” festivale katılıp; rap, funk, Fransız klasikleri hatta reggae gibi birbirinden çok farklı müzik türünde eserler veren sanatçının sahne aldığı güney gecelerinin tadını çıkarmak da size kalmış.