Geziden Önce

Her şeyden önce şunu bilmek gerek ki tarihi açıdan Versailles Sarayı oldukça zengindir. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçiyi sadece sembolik mimarisi ile bile çekmektedir. Bir seferde Versailles’ı bütün detaylarıyla görmek oldukça zordur. Bu nedenle bu yazımız, unutulmaz bir gezi deneyimine sahip olmak isteyen siz Versailles Sarayı ziyaretçilerine bir nevi kılavuzluk edecektir.

Versailles Sarayı için Ne Kadar Vakit Ayırmalı?

Bütün turistik kılavuzlarda okuduğunuz gibi en az bir buçuk saatlik bir gezi tertiplemeniz gerekmektedir. Ama bu süre genelde sarayın bahçeleri, Galerie des Carrosses, Châteaux de Trianon ve du Domaine de Marie-Antoinette  hesaba katılmadan yapılmıştır.

Eğer Fransız tarihine merakınız fazlaysa ve Versailles Sarayı sizin için bir tutkuya dönüşmüşse o halde en azından bir gününüzü hatta mümkünse iki gününüzü ayırmanız bu muhteşem atmosferi bütün detaylarıyla yaşamanıza olanak sağlayacaktır.

Ne zaman Ziyaret Etmeli?

Versailles Sarayı, yılın tamamında ziyarete açıktır ( 1 Ocak, 1 Mayıs, 25 aralık ve pazartesi günleri hariç). Her mevsimin Versailles Sarayı’na kattığı bir güzellik bulunsa da sarayın önemli bir kısmını oluşturan bahçeler havaların güzel olduğu bahar ve yaz aylarında bir başka güzel olmaktadır.

Sarayın en yoğun zamanları ise Mayıs ile Eylül ayları arasındadır ve en yoğun gün de istatistiklere göre Salı, Cumartesi ve Pazar günleridir.

Bugünlerde sarayı ziyaret edecek olanlara sabah saat 9:00’da yani sarayın açılış saatinde orada bulunmalarını tavsiye ediyoruz zira aksi halde yoğunluktan dolayı Versailles’ın Aynalı salon gibi en çok ilgi gören yerlerinin atmosferini doya doya yaşamanız zorlaşacaktır.

Sabah erken saatlerde en çok ilgi gören ve merak edilen kısımları gördükten sonra sarayın geri kalanını kendi ritminize göre, kalabalıktan uzakta rahat rahat gezebilirsiniz.

Versailles Sarayı Dışında Yakınlarda Görülecek Şeyler Var Mı?

Versailles Sarayı’nda her yer yürüyerek gezilebilir. Fransız Devrimi’nin sembolik noktalarından olan “Jeu de Paume Salonu” nu görmemek, bu geziye haksızlık olacaktır. Saraya sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan bu salonu da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Buraya birkaç dakika uzakta Potager du Roi (Kralın bahçesi) da görülmeye değer yerlerdendir. Daha sonra bu atmosferi sever ve yürümeye devam etmek isterseniz, Notre Dame semtine doğru devam edebilir ve Antiquaires semtine doğru gidip keyifli bir yürüyüş yapmış olabilirsiniz!