Vezer Vadisi İle İnsanlığın Tarihine Yolculuk

Dordogne Bölgesi’nin güney batısında, Bordeaux, Limoges ve Toulouse şehirlerine yaklaşık iki saat uzaklıkta olan Vezer Vadisi aynı zamanda Sarlat Şehri’ne de 20 km mesafededir. Aynı zamanda bir nehir yatağı olan bu vadi, Massif Central (Merkez Dağ Kitlesi)’den çıkan suyu 211 km boyunca Dordogne üzerinden Limeuil’e kadar taşımaktadır.

Vadinin insan ile ortak geçmişi çok eskilere ta prehistorik döneme kadar gitmektedir. Ayrıca dünyanın prehistorik mirası en fazla olan yerlerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Tarih öncesinden kalan Lascaux ve Eyzies Mağaraları dışında, doğa, manzara ve gastronomi anlamında da turistlerin ilgisini çeken görülmeye değer bir yerdir.

Önceki yazılarımızdan hatırlayacağınız Perigord’lar içerisinden siyah olanı aşıp, Limeuil’de Dordogne Bölgesine dahil olan Vezer Vadisi; Terrasson’un sit alanları olan Motignac (Lascaux’nun diğer adı) ve Eyzies’in içinden geçip Bugue köyüne varmaktadır. Yüzme ve kano gibi etkinlikler, Vezer’in eşişiz doğasında yapılabilecek keyifli aktiviteler arasındadır.

Tarih Öncesinden Gelen Bir Vadi

Sıradışı tarih öncesi sit alanları ile dünya çapında bir üne sahip olan Vezer, bu alanlardan 14 tanesini Unesco Dünya Mirası listesine yazdırmayı başarmıştır. Regourdou, Bara-Bahau ve Castel Merle gibi diğer alanlar ise şimdilik sadece tarihi alan olarak sınıflanmaktadır.

Doğanın ortasında hoşça vakit geçirmek ve tarihin derinliklerinde kaybolmak için dünyanın en uygun yeri olan Vezer’de yürüyüş, at biniciliği, kano ve yüzme gibi çok çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Bu kadar sportif aktivitenin ardından elbette acıkacaksınız. Dordogne gibi zengin bir kültürün ortasında gastronominin gelişmemesi mümkün olabilir mi? Elbette hayır. Siyah türüf mantarı, kuzugöbeği mantarı gibi Perigord’a has mantar yemeklerinin yanı sıra yine bölgede çokça tüketilen ördek ciğerine kadar birbirinden farklı pek çok yemeği tadabilirsiniz.

Bu mağaralar korunmaya muhtaç, hem çok eski hem de çok değerli oldukları için, tamamı ziyarete açık değildir. Örneğin Lascaux Mağarası ziyarete tamamen kapalı, onun yerine yapılan bir kopyası gezilmektedir. Ama 235 metrelik mağaranın duvarlarını baştan sona kaplayan gravürlerin birebir kopyalarını göreceğinize şüpheniz olmasın.

Bu tarih öncesi keşiften keyif aldıysanız eğer, daha fazlası için Eyzies’deki “Musée national de la Préhistoire” Milli Tarih Öncesi Müzesi’nde buluşalım.

Lascaux Mağarası ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayıp, yazımızı okuyabilirsiniz.

1 cevap

Yorumlar kapalı.