Villandry Şatosu

Küçük Villandry köyü üzerine kurulmuş olan Villandry Şatosu, Tours’un güney batısında bulunan l’Indre-et-Loire bölgesinde yer almaktadır. Loire vadisinin en görkemli şatolarından bir tanesi olan Villandry Şatosu, kendisi kadar bahçesi ile de adından söz ettirmekte ve ziyaretçileri kendisine çekmetedir.

Biraz Tarih

Villandry’nin şu an bulunduğu konumda daha önceden Colombier olarak bilinen bölgeye ait bir başka kale bulunmaktaydı ve tam da burada, barış ortamı sağlamak için, Fransa Kralı II. Philippe ve İngiliz Kral I. Richard ile burada görüşmüştür.

1500’lü yılların başlarında, I. François döneminde, savaş kontrolörü olarak görev yapan, Jean Breton tarafından edinilen toprak üzerine, 14. yüzyılda yapımına başlanıp 1536’da bitirilen yeni bir şato inşa ettirilmiştir.

Yaklaşık 200 yıl boyunca Breton ailesinin elinde kalan şato, daha sonra el değiştirip Castellane markisi’nin mal varlığına geçmiştir ve bu dönemde yapıya yeni eklemeler yapılmış ve 18. yüzyılın konforlu mobilyaları ile döşenmiştir. Bu tarihten yaklaşık 300 yıl sonra patlak veren Fransız Devrimi sırasında şatoya el konuldu ve 1800’lerin başlarında İmparator Napoleon tarafından kardeşi Joseph Bonaparte’ye verildi.

Bunu takip eden 100 yıl boyunca şato, terk edildi ve bir harabeye döndü. 1906’ya gelindiğinde, Dr. Joachim Carvallo tarafından satın alınan yıkık dökük kale, büyük zamanlar ve paralar harcanarak kurtarıldı ve etrafına eklene olağanüstü bahçe ile bugün dünyanın en bilinen baheçeleri ve şatolarından birisi halini aldı.

Gezi Rehberi

Yukarıda anlatılanlardan da anlaşılacağı gibi, Villandry Şatosu gezisinin iki önemli ayağı vardır. Bunlar bahçe ve şatonun kendisidir. Şatonun dış cephesi ne kadar güzel ve göz alıcı ise, iç dekorasyonu da bir o kadar göze hitap etmektedir. Mükemmel bir zevkle döşenmiş odalar ve salonlar da, bu gezinin olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca mutfak ve yemek odası da dönemin yemek kültürünü anlamak açısından görülmeye değerdir.

Villandry Bahçesi

Villandry’nin o ünlü Rönesans bahçelerinde süs bitkileri, küçük su havuzları ve bazı sebze bahçeleri bulacaksınız.

Bu bahçeyi ilginç kılan asıl şey ise dekoratif amaçlı bahçe geleneği ile bahçe bitkileri ve sebze yetiştiriciliğinin mükemmel bir karışımı olmasıdır.