Beaujolais Kutlamaları

Beaujolais Kutlamaları, her yıl Kasım ayının üçüncü perşembesinde bütün Fransa’da başlıyor! Bu özel gün ve tarihin seçilme sebebi ise Beaujolais Nouveau şarabının olgunlaşma  sürecinin gelip, şarap olgunlaşma süresini tamamlayıp  daha sonra satışa sunulduğu tarih olmasından kaynaklanıyor.

Fransa’daki ve tüm Dünya’da  şarap severler ve ilgi duyanlar bu meyveli şarabın çıkacağı tarihi ve zamanı  her yıl merakla bekliyor. Eğer şaraba ilgi duyuyorsanız bu özel tarihte Fransa’da olmanız gerek!

Gamay üzümünden üretilir ve hasattan sonraki mayıs ayları ve kesinlikle sarhoş olması gerekir. Çok iyi bir bağbozumu ise, Eylül veya Ekim aylarında aşağıdaki hasata kadar şarap içilebilir. Aynı zamanda soğutulmuş olmalı. Şarap tutkunları tarafından büyük bir şarap olarak kabul edilmeyen hafif yemekler için bir şaraptır, ama çok iştahlıdır. İlk olarak 19. yüzyılın başlarında Lyon’un meşhur demirlerine gönderilen hafif bir şarap olarak üretildi. Hasatın sona ermesini, hemen sarhoş olmanın bir yolu olarak görüldü.

 

Beaujolais Kutlamaları, Beaujolais’de hafta sonuna kadar devam eden çeşitli kutlamalar ve gösteriler ile karşılanıyor.Etkinlik alanında düzenlenen büyüleyici gösteriler turistlerin ilgi odağı oluyor.Her yıl milyonlarca turist bu festival için Fransa’da bulunuyor.

Beaujolais Nouveau’nun lansmanı geleneksel olarak gece saat 12’yi vurduğunda asma dallarının yakılması gibi bir etkinlikle yapılıyor. Ardından şarap üreticileri şarap mahzenlerinin kapılarını gecenin geç saatlerine kadar şarap severlerin tadımına ve satın almasına imkan sunarak açık tutuyor. Bölgede bulunan restoranlar ise Beaujolais temalı menüler sunarak, bu etkinliğe katılanların damağına hitap ediyor.

 

Beaujolais Kutlamaları, Kasım ayında Fransa, özellikle de  şarap severler için kaçırılmaması gereken bir dönem!

Paris’e ulaşmak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Transferler