Alsace ’ta nereleri gezmeli, neler görüp, neler yapmalı? Hafta sonunu Alsace’ta geçirmek isteyenlere pratik bilgiler verecek olan bu kılavuz aynı zamanda Paris Gezgini ayrıcalığı ile rehber eşlikli bir tur yapmak isteyenlere de fikir verecek!

Alsace, insanın aklını başından alacak güzellikteki tipik köyleri ve bu köylerdeki her yıl gerçekleştirilen birbirinden güzel kutlamaları, modern şehirleri, büyüleyici tarihi sit alanları ve sıra dışı manzaraları ile her zaman insanı kendisine çeken bir bölgedir. Bölgenin sahip olduğu tüm bu zenginlikleri bu başlık altında keşfetmeye hazır mısınız?

Doğa yürüyüşü meraklısı, doğa aşığı veya tarih tutkunu musunuz? Gastronomi ilginizi mi çekiyor ya da gerçek bir gurme misiniz? Alsace kesinlikle sizi etkisi altına alacak, büyüleyecektir…

Alsace’ta her mevsim yapacak onlarca etkinlik bulmak mümkünken, Alsace gezinizi ertelemeyin!

Alsace’ta Hafta Sonu : Nereleri Gezip Görmeli?

Avrupa’nın Başkenti Strasbourg

Avrupa’nın başkenti sayılan Strasbourg’u keşfederek gezinize başlayabilirsiniz. Yürüyerek bile keşfe çıkabileceğiniz, gezmesi hem keyifli hem de kolay olan bu şehirde, Petit France’tan Orangerie’ye kadar Katedral meydanından geçerek, kendi ritminize göre gezinizi gerçekleştirebilirsiniz!

Colmar, Alsace’ın Venedik’i

Strasbourg’a 45 dakikalık mesafede bulunan Colmar aynı zamanda Route des Vins’in de merkezinde yer alır. Tam anlamıyla romantik bir şehir olan Colmar, sahip olduğu büyüleyici atmosferi ile Alsace gezinizde kesinlikle kaçırılmaması gereken yerlerdendir. Geleneksel Alsace evlerinin kıyısında, kaldırım taşlarıyla döşenmiş dar sokaklarda gezmek, fotoğraf çektirmek eminiz hoşunuza gidecektir.

Résultat de recherche d'images pour "colmar"

Riquewihr, Bir Orta Çağ Şehri

Alsace üzüm bağlarının arasında bulunan Riquewihr, Fransa’nın en güzel köylerinden bir tanesidir. Her sene, Noel’i kutlamaları için Alsace’a gelen yüzlerce ziyaretçi, Riquewihr’in eşsiz pazarında bir gezintiye çıkıp, Alsace’ın lezzetlerine yakından bakıyor. Noel için her zamankinden farklı bir havayı solumak istiyorsanız Alsace ve bilhassa Riquewihr, sizin için mükemmel bir seçim olacaktır.

Riquewihr Alsace

Le Mont Saint Odile

Alsace’ın tarihi ve dini mirasının en üst noktası olan le Mont Saint-Odile, Alsace’ta geçireceğiniz hafta sonunun  olmazsa olmazlarından birisidir. Bu eski manastır, Colmar ve Strasbourg arasında kalan Obernai’nin Ottrott Köyü tepelerine kurulmuştur. Manastırın tarihi ve dini atmosferinin yanı sıra manastırın bulunduğu tepe üzerinde ve çevresinde mükemmel yürüyüşler de gerçekleştirebilirsiniz.

Week end en Alsace

Kaysersberg Köyü

Kaysersberg Köyü, Alsace Bölgesi’nin en güzel köylerinden bir tanesidir. Colmar’a 20 dakika mesafede olup, dağlar ve üzüm bağları arasında mükemmel bir atmosferi ziyaretçilerine sunmaktadır. Köyde bulunan, harabeye dönmüş de olsa, eski bir şatonun varlığı onu oldukça mistik kılıyor.  Eğer Noel kutlamalarında Alsace’ta olmayı düşünüyorsanız, bir öğleden sonrasında Kaysersberg’in otantik Noel pazarını keşfetmek için buraya muhakkak uğrayın!

Kaysersberg

Haut-Koenigsbourg Şatosu

Alsace düzlüklerine bakan harika bir panoramik görüntü istiyorsanız, Orschwiller’de, Haut-Koenigsbourg Şatosu’nun eteklerinde buluşalım! Yaklaşık 800 metre yükseklikte bulunan bu eski şato, le Mont Saint-Odile ile birlikte Alsace’ın en çok ziyaret edilen yapılarından bir tanesidir.

Week end en Alsace

Ve Ayrıca…

Strasbourg ve Colmar arasında kalan şirin mi şirin Sélestat şehrinde bir gezinti, Cernay ve Sentheim arasında Thur Doller buharlı treninin kıyısında bir yürüyüş, Munster Vaadisi, Grand Ried, Galtz ve Alsace’ı kanatlarının altına alan Hz. İsa heykeli, Route des Vins (Şarap Yolu), Nideck şelalesi…  gibi daha pek çok şey Alsace’ta sizleri bekliyor.

Statue du Galtz

Galtz Anıtı

Résultat de recherche d'images pour "Train à vapeur Thur Doller"

Thur Doller Buharlı Treni

Alsace’a Ne Zaman Gitmeli?

Alsace o kadar güzel ve büyüleyici bir bölge ki, burayı gezmenin zamanı yok aslında. Yılın her mevsiminde Alsace’ı ziyaret edebilirsiniz. Ancak Noel döneminde Alsace’ın bir başka güzel olduğunu belirtmek isteriz…