Fransa’nın en küçük fakat en orjinal bölgesi olan Alsace (Okunuş: Alsas), doğuda Almanya ve İsviçre sınırlarında, Ren Nehri’nin kenarında yer alıyor. Üç ülkenin arasında kalmış olması, tarih boyunca bir Fransızların bir Almanların yönetimine geçmesine neden olmuş ve bu durum da farklı tarzların birleşimine ve bu bölgenin eşsiz bir güzelliğe sahip olmasına yol açmış. Gerçekten de Alsace bölgesi, orjinal evleri ve sokakları ile kartpostallarda ve peri masallarında görmeye alışık olduğumuz manzaralar sunar bize. Alsace’ta Noel ise görebileceğiniz en harika ortamdır.

Alsace’ta Noel Bir Başka yaşanır

Yazları sıcağa rağmen gezmesi güzel olsa da, bölgenin asıl çekiciliği kış aylarında, özellikle Noel Pazarı – Christmas Market zamanında doruğa ulaşır. Aralık ayında Fransa’da bulunursanız bu canlı ve muhteşem pazarı gezmeden dönmeyin.

Noel sezonunun Avrupa’da en güzel yaşandığı yerlerden biri olan Alsace bölgesi, tüm şehirlerinde yer alan nefis lezzetler, harika kokular, ışıklar, dekorasyonlar ve hediyelik eşyalarla dolu noel pazarları ile ziyaretçilerine hem görsel, hem de kültürel bir şölen yaşatır.

Alsace-Noel Alsace_noel Alsace-noel

 

Bir Peri Masalının İçinde…

Bölgenin en büyük ve ünlü iki şehri Strasbourg ve Colmar’dır. Bunların yanı sıra Riquewihr, Eguisheim and Obernai gibi görülmeye değer pek çok küçük ve büyük şehri vardır.

Alsace’ın kendine özgü bir dili vardır, ancak bu dili şu anda sadece yaşlılar bildiğinden yok olmaya yüz tutmuştur.

Alsace, yarı ahşap evleri, evlerin camlarından taşan rengarenk çiçekleri, dar ve otantik sokakları, kanalları ve köprüleri ile Fransa’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir. Eğer gezinizi Paris ile sınırlı tutup bu bölgeye gelmezseniz, bu güzelliği kaçırıp pişman olursunuz 🙂

 

Alsace-Fransa

Alsace Mutfağı

Farklı kültürlerin birleşimi sayesinde Alsace sokaklarında taze baget ekmeklerle birlikte Alman pretzelleri satılır. Burada Fransa’nın fine-dining yemek kültürü, Alman mutfağının doyurucu porsiyonları ile bir arada bulunur. Hele bir de geleneksel bir Alsace restoranına giderseniz, her iki mutfağın en güzel örneklerinden tadabilirsiniz. Beyaz şarapla yapılan tavuk yemeği Coq au Riesling ve ince hamur üzerine peynir, soğan ve pastırma konarak yapılan Tarte flambée deneyebilirsiniz.

Alsace Şarap Rotası

Alsace’ın yemeklerinden bahsedip de şaraplarından bahsetmemek mümkün mü? Tabi ki değil. Fransa’nın tüm bölgeleri gibi Alsace’ın da kendine özgü ünlü şarapları bulunur. Hatta bu bölge Fransa’nın en büyük şarap ihracatı yapan bölgeleri arasındadır.

Bölgedeki şarap evlerini gezmek için bir Route De Vin – Şarap Rotası oluşturulmuştur. Göz alıcı kasabalardan, üzüm bağlarından, ortaçağ şatolarından ve evlerinden geçen bu turu zamanınıza göre kendiniz uzatıp kısaltabilirsiniz.

Bölge daha çok beyaz şarapları ile bilinir. Riesling şarabını denemenizi tavsiye ederiz. Gezi rehberiniz size bu konuda daha fazla bilgi verecektir. Bahar aylarında yapılacak en güzel aktivitelerden biri olan şarap turu hakkında bizden bilgi alabilirsiniz.

 

Size özel Alsace Noel Turları için lütfen bizimle iletişime geçin.