Alsace bölgesinin ikinci büyük şehri Colmar, tüm bölge gibi size bir masal ortamı sunar. Arnavut kaldırımlı dar sokakları, ahşap – kerpiç evleri, sokaklara taşan çiçekleri ile tam bir ortaçağ havasını yansıtır.

Noel pazarı ile ünlü ve “Alsace şaraplarının başkenti” olarak tanımlanan bu küçük şehir en güzel yürüyerek gezilir. Tarihi ve mimari açıdan oldukça zengin olan Colmar, Avrupa tarihinin neredeyse 1000 yılına da tanıklık yapmış bir şehir.

Geceleri bilgisayar ile yönetilen 1100 ışık kaynağı ile aydınlatılan şehirde yıl boyunca ışık oyunlarını izlemek mümkün. Uluslararası Festival, Alsace Şarap Fuarı ve Noel için düzenlenen ışık gösterileri ise görmeğe değer.

 

Colmar’da Noel Bir Başka…

Avrupa’da Noel döneminin en güzel yaşandığı şehirlerden biri de Colmar. Aralık ayında eski şehir bir peri masalı gibi aydınlatılıyor ve dekore ediliyor. Tarihi yapıları ile adeta bir açık hava müzesi olan şehir, yılbaşı kutlamaları ile tam bir görsel şölen sunuyor.

Çocuklara özel bir noel pazarı da kurulan Colmar’da sergiler, konferanslar, peri masalı anlatımları ve diğer açık hava aktivitelerinin yanı sıra yılbaşı hediye alışverişi de festival havasına katkıda bulunuyor.

Noel pazarında satılan bölgeye özgü lezzetler de işin başka bir boyutu. Eğer şu ana kadar Colmar’a gitmediyseniz, bu yıl noeli görmek için mutlaka gitmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Colmar’da nereler gezilir?

 

Little Venice

İsminden de tahmin edilebileceği gibi şehrin en popüler bölümü Küçük Venedik’tir. Küçük bir kanal boyunca sıralanmış rengarenk evler, fotoğraf çekmeyi sevenler için çok iyi bir kaynaktır.

Yürüyerek 15 dakikada gezilebilen kanalda tekne turu seçeneği ile evleri sudan da görme şansınız olabilir.

 

Unterlinden Müzesi

Müze, Alsace tarihinden 7000’e yakın esere ve kültürel anıta ev sahipliği yapmaktadır. Roman ve Gotik kemerlerin arasından geçerek zengin heykel ve resim kolleksiyonunu inceleyebilirsiniz. Müzedeki en önemli eser ise İncil’deki hikayelerden sahneler sunan tabloları ile Issenheim mihrab heykelidir.

 

Pfister Malikanesi

1537 yılında yerel bir işadamı için yapılan bu Ortaçağ evi, sekizgen kuleleri ve ahşap avlusu ile ünlüdür. Şimdiki ismini evi restore eden ve 19. Yüzyılın sonlaına kadar burada yaşayan aileden alşmıştır. Colmar’ın en farklı yapısı olarak bilinmektedir.

 

St. Martin’s Kilisesi

1365 yılında Gotik tarzında inşa edilen bu kilise, yangın ve diğer hasarlar nedeniyle pek çok kez restore edilmiş. Restorasyon sırasında 1000 yılına tarihlenen kilise temelleri ile karşılaşılmış. Tarihi açıdan Colmar’ın ve Alsace’ın önemli yapılarından birisidir.

 

Alsace’ta Noel yazımız için tıklayın.