Tüm okuyucularımıza merhaba, Paris Gezgini olarak bugün bize bir kez daha Louvre Müzesi koridorlarındayız.

Louvre’u anlatmaya nereden başlamalı? Dünyanın en büyük ve en çok ziyaret edilen müzesi olduğundan mı? Muhteşem sanat koleksiyonlarından mı? Yoksa şahit olduğu yüzlerce yıllık tarihten mi?

Louvre_Müzesi

Biz en iyisi konuya Louvre Müzesi’nin nerede olduğundan girelim, daha sonra detaylarla devam edelim. Keyifli okumalar…

Louvre Müzesi nerede?

Louvre, Paris’in tam merkezinde ve 1. Bölge’de yer alıyor. Aynı zamanda şehir merkezinden batıya doğru uzanan ve sırasıyla Tuileries Bahçeleri’ni, Concorde Meydanı ve dikilitaşı, Champs-Elysee Bulvarı ‘nı, Zafer Takı’nı (Arc de Triomphe) geçen ve şehir dışına doğru devam eden “Tarihi Aks”ın başlangıç noktasını oluşturuyor.

“Tarihi Aks – Axe Historique” hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Louvre_Müzesi_nerede

Louvre Müzesi ne zaman yapıldı?

Louvre’un tarihi 1190 yılına, Kral Philippe Augustus’un yönetimine dayanıyor. Bugün Louvre Sarayı olarak adlandırılan yapı, ilk olarak çoğu kişinin zannettiği gibi bir saray olarak değil, şehrin Viking akınlarından korunmasını sağlayan bir kale olarak yapılmış. O zamanlar kale şehrin merkezinde değil, dış bölgesinde yer alıyormuş. Bu Ortaçağ kalesinin toprak üzerindeki kısmı şu anda ayakta olmasa da, kalenin temelleri müzenin bodrum katında halen ziyarete açık.

 

Louvre_Müzesi

 

Kale, 1546 yılında Rönesans ruhuna uygun olarak yeni bir bina yaptırmak isteyen Kral 1. Francis tarafından yıkılmış ve yerine daha büyük ve çağdaş bir saray binası yapılmış. Binanın saray olarak kullanılması da bu dönemde başlamış. Louvre’un kare avlusu Cour Carée, halen Fransa’daki en iyi Rönesans mimarisi örneklerinden biri.

Daha sonraki dönemlerde bina ekleri yapılmış, saray kralların rezidansları olarak kullanılmaya devam etmiş.

Sarayın müzeye dönüştürülmesi ise Fransız Devrimi’nin ardından monarşinin yıkılması ile 1793 yılında olmuş.

Louvre_Müzesi_plan

Louvre’un avlusunda dikkat çeken Cam Piramit ise François Mitterand zamanında müzenin geliştirilmesi için oluşturulan “Le Grand Louvre – Büyük Louvre” projesi çerçevesinde 1989 yılında yaptırıldı. Şu anda müzeye bu 21 metre yüksekliğindeki cam piramidin içinden giriliyor. Büyük piramidin etrafında ayrıca 3 küçük piramit daha bulunuyor. Ayrıca müzenin zemin altında yer alan giriş fuayesinde ters duran bir cam piramit daha mevcut.

Müzenin günümüzde yılda 10 milyondan fazla ziyaretçisi var.

Louvre_Müzesi_giriş

Louvre Müzesi’nin bölümleri neler?

Müzede şu anda 73.000 m2 alanda Ortaçağ’dan 1848’e kadar Batı sanat eserlerinin yanı sıra Batı’ya ilham olan antik dönemlerden eserler de yer alıyor. Müzede en eskisi 7 bin yıl önceye dayanan 35 bin’den fazla parçayı görmek mümkün.

Ayrıca müzede yer alan sergi salonlarında farklı akım ve zamanlara ait haftalık/aylık sergiler ve etkinlikler de görülebiliyor.

Louvre_Müzesi_sergi

Louvre Müzesi, ziyaretçilerin en kolay şekilde gezebilmesini sağlamak için tematik olarak bölümlere ayrılmış ve oldukça iyi kategorize edilmiş.

Binada temel olarak 3 kanat bulunuyor: Richelieu, Sully ve Denon.

Louvre_Müzesi_plan

Bu kanatlarda yer alan koleksiyonlar 8 ana bölüme ayrılıyor. Bu bölümler:

  1. Antik Mısır Eserleri
  2. Antik Yunan, Etrüsk ve Roma Eserleri
  3. Antik Yakın Doğu Eserleri
  4. İslam Sanatı
  5. Tablolar
  6. Heykeller
  7. Dekoratif Sanatlar
  8. Baskı ve Çizimler

Louvre Müzesi Salı hariç her gün 09:00 – 18:00 arası ziyaret edilebiliyor. Çarşamba ve Cuma günleri ise gece ziyareti için 21:45’e kadar açık.

Louvre Müzesi’nde görmeniz gereken eserler ve videolar için tıklayın.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir