paris_zafer_takı

Bugün Paris’in önemli tarihi eserlerini barındıran, dünya çapında bir şehircilik örneği olan akstan bahsetmek ve Paris Tarihi Aks üzerinde yer alan yapılar hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Paris’in mimari ve sanat tarihi açıdan eşsiz bir şehir olduğu, sadece sanat koleksiyonlarından ve mimari yapılardan değil, yüz yıllardır devam eden sürdürülebilir şehircilik anlayışından da anlaşılabilir. Fransız şehirciliğinin en güzel yapıtlarından biri de şüphesiz Tarihi Aks’tır.

Tarihi Aks, ya da Fransızların dedikleri gibi “Voie Triomphale – Zafer Yolu” ya da “Voie Royale – Kraliyet Yolu”, şehrin merkezindeki Louvre Müzesi’nden başlar ve batıya doğru 26 derecelik açıyı takip ederek şehrin dışına kadar uzanır. Bu açı, güneşin şehrin üzerinde doğduğu ve Batı’da battığı noktalar arasındaki yolu işaretler. Bu açı aynı zamanda Louvre Müzesi’nin 1 km kadar doğusunda bulunan Notre Dame Katedrali’nin de baktığı yöndür.

paris_tarihi_aks

Paris Tarihi Aks gezisinde pek çok tarihi ve anıtsal eserler görülebilir.

Zafer Yolu olarak anılan bu aks, ilk zamanlarda Louvre Müzesi’nden başlayıp Fransız Devrimi ve Napoleon dönemindeki savaşlarda Fransa için ölen askerleri onurlandıran Zafer Takı’na kadarken, sonraki yıllarda uzatılmış ve 1989’da şehrin dışına doğru uzanan iş merkezi olan La Défense bölgesindeki modern La Grand Arc de Fratérnite (Büyük Kardeşlik Takı) eklenmiştir.

Bugün halen bu yolu uzatmak için projeler devam ediyor. Aksı La Defense’tan Seine nehrinin Nanterre kıyılarına uzatmak için geliştirilen Seine Arc (Sen Takı) yapılması planlar arasında.

paris_tarihi_aks

Paris Tarihi Aks Üzerinde Hangi Anıtlar Yer alıyor?

paris_tarihi_aks

Şimdi de bu aks üzerindeki ünlü anıtlara sırasıyla bakalım.

Louvre Müzesi

Müzenin girişinde yer alan cam piramit modern bir yapı olsa da, avlunun tam ortasında bulunmasından dolayı aksın başlangıcını işaretliyor.

Louvre Müzesi hakkında detaylı yazımız için tıklayın.

louvre müzesi

Arc De Triomphe Du Carousel (Carousel Zafer Takı)

Louvre Müzesi’nin hemen önünde yer alır. 1805 yılında Napolyon’un elde ettiği zaferleri ve savaşlarda ölen askerleri onurlandırmak için 1806 – 1809 yıllarında yapılmıştır.

 

Tuileries Bahçeleri

17. yy’da yıkılan Tuileries Sarayı’ndan kalan bahçelerdir. Halen Paris’in en büyük ve en eski halka açık parkıdır. Halen hem turistler hem de Fransızlar tarafından gün içinde dinlenme, güneşlenme, piknik ve spor amaçlı kullanılmaktadır.

paris_tuileries

paris_tuileries

 

Concorde Meydanı ve Dikilitaş

Fransız Devrimi sırasında giyotinin yer aldığı meydandır. Kral 16. Louis ve Marie Antoinette bu meydanda giyotinle idam edilmişlerdir. Bugün meydanın ortasında Mısır tarafından hediye edilen ve 1836 yılında meydana yerleştirilen 3.300 yıllk Luksor Dikilitaş’ı bulunuyor.

paris_concorde_meydanı

 

Champs-Elysées Bulvarı

Şanzelize ya da tam çevirisi ile Cennet Bahçeleri Bulvarı (İngilizcede Elysian Fields). Paris’in ve Fransa’nın en ünlü caddesi, Concorde Meydanı ile tarihi aksın ilk bitiş noktası olan Zafer Takı’nı birleştirir.

champs_elysees

champs_elysees

 

Arc de Triomphe – Zafer Takı

Yine Paris deyince akla gelen en ünlü anıtlardan biri. Napolyon’un Austerlitz Savaşı’nda kazandığı zaferi temsil etmesi ve Napolyon savaşlarında ölen Fransız askerlerini onurlandırmak için yapılmıştır. Geçtiğimiz yüzyılda alt katına 1. Dünya Savaşı’nda ölen askerlerin anısını temsilen “Bilinmeyen Asker” anıt mezarı yapılmıştır.

paris_zafer_takı paris_zafer_takı

La Défense – La Grande Arche De La Fratérnite

Tarihi aksın bugünkü son noktası şehrin dışına uzanan iş merkezi La Défense’a 1989’da inşa edilen Büyük Kardeşlik Takı’dır. Dev bir modern yapı olan bu eser, halen devlet kurumlarına ev sahipliği yapmaktadır.

paris_tarihi_aks paris_tarihi_aks

Tarihi aksın yeni anıtsal binalar ile uzatılması da yeni şehircilik projeler arasındaki yerini koruyor.

 

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir